ساشیمی

اشتباهات رایج در پخت ماهی که دستپخت شما را خراب میکند!

خرده ظرایف پخت ماهی میتواند بر نتیجه ی کار شما تاثیر زیادی داشته باشد. گوشت ماهی با وجود اینکه بسیار لذیذ و زود پز است ، اشتباه در روش سرخ یا مزه دار کردن آن میتواند زحمات شما در آشپزی را باطل کند. در ادامه به برخی از این اشتباهات که در اغلب آشپزخانه ها رخ میدهند میپردازیم.

۱– اول طرفِ اشتباه ماهی را میپزید!

برخی ترجیح میدهند قبل از پخت ماهی، پوست آن را جدا کنند. این کار باعث میشود ماهی انسجام ظاهری خود را از دست بدهد. بنابراین بهتر است پوست ماهی را قبل از طبخ، جدا نکنید.
پوست ماهی ضخیم و چرب است و از گوشت لطیف آن ، هنگام پخت محافظت میکند. از طرفی همیشه طرفی که اول میپزید زمانِ بیشتری برای پخت نیاز دارد. پس ترفندی که باید به کار ببریم این است که ابتدا طرفِ پوست دارِ ماهی را طبخ کنیم تا ماهی، بعد از پخت شکلِ ظاهری بهتری داشته باشد. بعد از تمام شدن مراحل پخت ماهی ، میتوان بنا به سلیقه ی شخصی، پوست آن را جدا کرد یا باقی گذاشت.

۲- ماهی را خشک نمیکنید!

راز ترد و طلایی شدن ماهی در این است که قبل از سرخ کردن، ماهی یا فیله ی ماهی را به خوبی خشک کنید! اگر ماهی نم داشته باشد یا خیس باشد، درون ماهیتابه بخار خواهد کرد و همین مانع از ترد و طلایی شدن ماهی شما میشود.

۳- ماهی را بدون پوشش رها میکنید!

اگر طرفدار ماهی سوخاری هستید، بهتر است هر دو طرفِ ماهی یا فیله ماهی تان را به پودر سوخاری آغشته کنید تا محافظی بین ماهی و ماهیتابه باشد. با این روش،ماهی در نهایت ظاهر بهتری خواهد داشت.روش دیگر این است که کف ماهیتابه مقداری نمک بریزید تا از گوشتِ لطیف ماهی محافظت کند.

۴- یخ زدایی اشتباه میکنید!

برخی برای یخ زدایی ماهی، آن را ساعتها در محیط آشپزخانه قرار میدهند. غافل از اینکه در این مدت، امکان برای رشد باکتری ها در گوشت ماهی فراهم میشود. به جای این کار بهتر است ماهی را از فریزر به یخچال منتقل کرده تا در محیط خنک، ۴ تا ۵ ساعت بماند و به روش صحیح یخ زدایی شود. اگر عجله دارید میتوانید ماهی را در کیسه ی پلاستیکی در بسته ای ، در آب گرم قرار دهید. نکته اینجاست که نباید اجازه دهید آب با گوشت ماهی تماس داشته باشد چون جذب گوشت آن شده و باعث سفت شدن ماهی بعد از پخت میشود.

۵- به ماهی فرصت نمیدهید!

یکی از اشتباهات رایج در پخت ماهی، این است که آن را بلافاصله بعد از درآوردن از یخچال بپزید! بهتر است ۱۵ دقیقه ماهی را در دمای محیط قرار داده و سپس اقدام به پختن آن کنید.

۶- در مرینیت کردن، اشتباه میکنید!

طبیعی ست که برای مرینیت کردن(مزه دار کردن) هر گوشتی میبایست از نمک هم استفاده کرد. اما در مورد گوشت ماهی باید بیشتر دقت کرد. استفاده ی بیش از حد از نمک هنگام مرینیت کردن ماهی باعث تجزیه شدن پروتئین موجود در آن و جذب شدید رطوبت گوشت ماهی میشود. در نتیجه ماهی بعد از طبخ، خشک خواهد بود.
مناسب ترین میزان نمک برای مرینیت کردن ماهی، اندازه ی نوک قاشق است. اگر تمایل دارید نمک بیشتری در غذا استفاده کنید ، آن را هنگام پخت روی ماهی بپاشید و نه هنگام مرینیت کردن.

۷- تابه ی شما آماده نیست!

سرد بودن تابه همیشه باعث میشود که ماهی ناهماهنگ بپزد و یا اینکه به کف تابه بچسبد. مهم است که قبل از قرار دادن ماهی داخل روغن، از داغ بودن آن مطمئن باشید. برای اطمینان از داغ بودن روغن، قسمت کوچکی از ماهی را به طور امتحانی داخل تابه قرار دهید. اگر به تابه نچسبید و شروع به سرخ شدن و جوشیدن کرد، تابه ی شما آماده ست.

۸- مدام ماهی را زیر و رو میکنید!

مطمئن باشید که هر زمان یک سمتِ ماهی به خوبی پخت، به راحتی از تابه جدا میشود. پس تا قبل از این زمان، صبور باشید و دائماً ماهی را زیر و رو نکنید. با این کار فقط باعث تکه تکه شدن بافت لطیف ماهی خواهید شد.

۹- ماهی را در فریزر تبدیل به فسیل میکنید!

 ممکن است گوشت لذیذ ماهی حتی تا ۵ ماه در فریزر شما دوام بیاورد. اما بدیهی ست که بهتر است خیلی زود تر از این زمان ماهی تان را مصرف کنید. برای حفظ طعم و بافت ماهی، بهتر است آن را بیشتر از ۱۰ الی ۱۵ روز داخل فریزر نگذارید.
بخاطر داشته باشید که قبل از فریز کردن ماهی، آن را به خوبی خشک کنید.

۱۰- تابه ی اشتباه را برمیدارید!

البته که برای نچسبیدن ماهی به کف تابه، باید از تابه های نچسب استفاده کرد. اما بهترین جنس برای پخت و پز با ماهی ، چدن و استیل است.

۱۱- از جای اشتباه ماهی میخرید!

اگر ماهی کامل تهیه میکنید بایذ دقت داشته باشید که چشمهای ماهی شفاف و روشن، پوست ماهی براق و بدون تغییر رنگ و بافت آن حالت ارتجاعی داشته باشد.دقت داشته باشید که ماهی باید از فروشگاه معتبر و با سابقه ای تهیه شود و با بسته بندی اصولی و مناسب به دست شما برسد.

نوشته های مرتبط

۲۰

تیر
دانستنی ها, وبلاگ, وبلاگ

آیا پوستِ ماهی مصرف کنیم یا خیر؟!

همانطور که قطعاً میدانید، ماهی یکی از پرطرفدار ترین منابع پروتئین حیوانی در سرتاسر جهان میباشد. درواقع، تخمین زده میشود که انسان ها سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون تُن از انواع ماهی ها مصرف می نمایند. و این میزان بالای مصرف ماهی دلیلی جز مقوی، خوش خوراک و سالم بودن این ماده غذایی ندارد. اما ممکن است […]

۰۸

تیر
آشپزی, وبلاگ, وبلاگ

پاستای گوجه و تُن ماهی!

اگر به دنبال دستور پخت غذایی سرشار از پروتئین و سبزیجات هستید که مورد پسند تمام افراد خانواده باشد، پاستای گوجه و تُن ماهی بهترین انتخاب است! این غذا، خوشمزه و سرشار از مواد غذایی ارزشمند است. به علاوه، این دستور پخت، دست شما را برای انتخاب هر نوع سبزیجاتی که در یخچال دارید و میخواهید قبل[…]

۳۰

خرداد
دانستنی ها, وبلاگ, وبلاگ

تفاوت میگوها در چیست؟

بافت لطیف و طعم خوش ذاتی میگو در کنار خواص بی نظیر آن، میگو را به یکی از پرطرفدار ترین منابع غذایی تبدیل کرده است. اما سوالی که برای طرفداران میگو پیش می آید این است که تفاوت انواع مختلف میگو در چیست؟ در ادامه، به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت. تفاوت اصلی انواع مختلف میگو مثل[…]